piens.pl / Tematycznie: Akcja „N”

Tematycznie: Akcja „N”

Listopad, 2015

  • 22 listopada

    Akcja „N” (cz. 4) – dlaczego Niemcy nie odkryli, kto im to robi?

    Stefan Czesław Anders Akcja „N” (cz. 4) – dlaczego Niemcy nie odkryli, kto im to robi?   Dziwne widowiska Od drugiej połowy 1941 miasta niemieckie stały się widownią częstych, a wielce szczególnych widowisk. Nagle – w najbardziej zaskakujących porach, np. w środku nocy czy w największym szczycie ruchu w ciągu dnia – bataliony SS z obowiązkowymi dobermanami na smyczach otaczały budynek poczty głównej. Poczym rewidowały wszystkich nadawców listów, kazały otwierać wszystkie listy, sprawdzały wszystkich pracowników poczty i wszystkie pomieszczenia, otwierały wszystkie listy dostarczone ze skrzynek pocztowych do wysłania przez listonoszy. Czegoś z uporem szukali… I takie akcje powtarzały się bardzo …

  • 21 listopada

    Akcja „N” (cz. 3) – niewiarygodny rozmach i sukces

    Stefan Czesław Anders Akcja „N” (cz. 3) – niewiarygodny rozmach i sukces   Organizacje i ich pisma… Kapitan Tadeusz Żenczykowski symulował istnienie przeszło 10 niemieckich organizacji podziemnych, w tym czterech wojskowych. Oczywiście – było to robione z perfekcyjnym „dopasowaniem” danej organizacji do konkretnej prowincji niemieckiej lub środowiska. Doskonałość językowa w zakresie lokalnego żargonu czy określonego stylu wypowiedzi, chętnie używanego słownictwa – była tego stopnia, że i niemiecka ludność – i co więcej, tajna policja – były całkowicie przekonane o ich autentyczności. O przypisaniu pojawiających się druków podziemnych faktycznie w ogóle nie istniejącym organizacjom. Nazwy tych organizacji, przynajmniej niektórych z nich, …

Czerwiec, 2015

  • 17 czerwca

    Druga część historii z II wojny światowej o bohaterskich wyczynach Polaków – „Akcja N”

    Jak to było możliwe? Stefan Czesław Anders | Akcja „N” (cz. 2) – jak to było możliwe?   U źródeł determinacji II wojna światowa rozpoczęła się w Polsce, 1 września 1939 roku. Kampania wrześniowa w Polsce w 1939 roku nie była wydarzeniem marginalnym w przebiegu tej wojny – jak obecnie wielu historyków zdaje się ją przedstawiać – lecz wydarzeniem o ogromnym znaczeniu geostrategicznym. Kampania wrześniowa uniemożliwiła Hitlerowi rozpoczęcie wojny w sposób najbardziej dla niego korzystny i praktycznie przesądzający o sukcesie. Władca Niemiec to rozumiał – i stąd nakazane przez niego drastyczne okrucieństwo w czasie działań wojennych w Polsce (w tym …

Luty, 2015

  • 28 lutego

    Akcja „N” – cz.1 – wprowadzenie

    Krótki wstęp o Wielkiej Polsce Jest tylko jeden naród na świecie, którego dorobek i osiągnięcia systematycznie usuwa się z historii i zbiorowej świadomości. I jest tylko jeden naród, który jak na naród średniej wielkości, czy też raczej mały – ma te osiągnięcia niezrównane, nieporównywalne z niczym. W dziejach żadnego innego narodu takie rzeczy się nie działy. Żaden inny naród tyle razy nie wpłynął na losy świata – za każdym razem kształtując je ku powiększeniu dobra. Naszej części Europy, całej Europy, czy wręcz całego rodzaju ludzkiego. Lud bohaterów – Polacy. Ziemia bohaterów – Polska… Nie oszukujmy się, czy Odsiecz Wiedeńska 1683 …